Mevlüt Ülgen

Yaşlanma  insanlığın en büyük başarılarından biridir. Yaşlanmak şanstır. Şans olduğu kadar ruhumuz ve bedenimize nasıl baktığımızla da ilgilidir. Toplumun sağlığını etkileyen etmenler üzerine Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarınca  yapılan bir araştırmada; yaşam şeklinin sağlığı %53 oranında etkilediği , genetik özelliklerimizin %21, sağlık hizmetinin  %16, çevrenin  % 10 olarak etkilediği bulunmuştur. Aktif ve sağlıklı yaşlanmanın ekonomik, sosyal, çevresel  bir çok belirleyicisi olmasına karşın; aktif ve sağlıklı yaş alma ve yaşam sürme önemli ölçüde de  elimizdedir. Ruhumuz ve bedenimize nasıl baktığımız ile de ilgilidir.

Yaş almış bireyler olarak yaşamımızı  mümkün olduğu kadar uzun süre bağımlı olmadan, aktif ve bağımsız olarak sürdürmek,  tercih ettiğiğiz çevre ve evlerinde yaşamak isteriz. Aktif ve sağlıklı yaşlanma ortak arzumuzdur. Yaşam süresinin uzunluğu, biyolojik ve zihinsel sağlık, bilişsel, sosyal yeterlilik ve üretkenlik, kişisel kontrol, yaşamdan zevk alma, kültürel, ekonomik ve manevi açıdan toplumsal yaşama  katılım aktif ve  sağlıklı yaşlanmanın göstergelerindendir. 

Yaşın ilerlemesi fiziksel, sosyal, ekonomik, psikolojik, vb. pek çok değişikliği beraberinde getirmektedir.  Bu değişiklikler de yaşlı bireylerin gündelik yaşamlarını sürdürme kabiliyetlerinin ve toplumsal rollerinin genç yaşlara göre farklılaşmasına neden olmaktadır.Yaşlanma ile birlikte organ sistemlerinin rezerv kapasitelerinde, homeostatik kontrolde, çevresel faktörlere uyum sağlayabilme yeteneğinde, stres cevap kapasitesinde azalma ortaya çıkabilmekte, bedensel ve ruhsal kırılganlık artmaktadır. Yaşlılık dönemi bir çok yönü ile uyum  sürecidir. Yaşlı danışmanlığı bireylere aktif ve sağlıklı yaşlanma konusunda rehberlik ederken; organ sistemlerinin rezerv kapasitelerinde, homeostatik kontrolde, çevresel faktörlere uyum sağlayabilme yeteneğinde, stres cevap kapasitesinde azalma ile ortaya çıkan sorunlarla başetmede destek sunmaktadır. Uyum  yeteneğini ve yaşam kalitesini yükseltme, yaşamdan doyum alma motivasyonunu artırma yaşlı psikolojik danışmanlığının amaçları arasındadır. Yaşamın her döneminde karşılaştığımız ruhsal ve bedensel sorunların yaşlıya özgü yaşanma biçimlerini de dikkate alarak, dönemin özellikleri ve kişinin biricikliğini gözden kaçırmadan çözmeye yardım ve rehberlik etmek yaşlı psikolojik danışmanının görevleri arasındadır.  

Yaşlılıkta meydana gelen,

- Kayıplar,
- Stresler, krizler,
- Maddi ve sosyal yaşamda kısıtlılık
- Eşin veya yakın kaybı
- Gelecekle ilgili endişeler, 
- Çocukların evden ayrılması,
- Yalnızlık veya yalnız kalma korkusu
- Hastalık,
- Fiziksel gücün azalması,
- Duyu kaybı,
- Emeklilik, 
- Toplumsal statüdeki değişiklikler; uyum ve ruhsal sorunlar ortaya çıkarabimektedir. 

- Depresyon, ( umutsuzluk, isteksizlik, ..... )
- Özgüven kaybı
- Kaygı bozukluğu,
- Fobiler, 
- Sosyal izalsyon
- Ölüm korku ve kaygısı 
- Uyum sorunları;  görülebilmektedir.

Psikolog Mevlüt Ülgen yaşlı sağlığı ( geriatri ) ve yaşlı psikolojisi (geropsikoloji ) alanında uzun yıllardır çalışmakta, bilimsel organizasyonlarda yer almaktadır. Psikolojik danışmanlık ve profosyonel destek için lütfen bizi arayınız. Yaşam Atölyesi Danışmanlık Merkezi'nden Psikolog Mevlüt ÜLGEN 'e randevu alabilirsiniz. 

Yaşam Atölyesi Danışmanlık Merkezi
Adres: Şair Eşref Bulvarı, Hak Apt. No:51/2 Alsancak-İzmir
Randevu telefonları: 
0 232 463 93 72
0 541 745 95 45

Unutmayın; yaşam her yaşta ve dönemde ayrı güzellikler ve imkanlar sunmaktaır. Öneml olan bunları görmek, hissetmek ve yaşamayı becermektir. 
Aktif ve sağlklı yaşlanma önemli ölçüde elimizdedir. Bu bugünden başlayarak ruhunuza ve bedenimize nasıl davrandığımız ve baktığımızla ilgilir. Ruhuna ve bedenine iyi davranın, başkalarına, çevrenize ve kendinize duyarlı olun, sağlklı ve keyifli yaş alın. Sağlıcakla kalın