Mevlüt Ülgen

Hastalık sıkıntı, kaygı ve gerginliklerle dolu yeni bir uyum sürecidir. Yalnızca kişiyi değil, çevresini de etkiler. Kontrol algısı etkilenir, kontrol ve güven sorunu yaşanır. Bekleme ve belirsizlik süreci stres ve gerginlik yaratır. Hastalık sürecinde kaygı, öfke, kızgınlık, umutsuzluk, karamsarlık duyguları sık görülür. İlgi ve destek beklentisi artar, Aşırı duyarlılık, kolay incinme, üzüntü, kırılgan duygu durumu hakimdir.
Kronik hastalıklarda uzun tedavi sürecinin getirdiği ruhsal ve bedensel yorgunluk, tükenmişlik, karamsarlık, umutsuzluk, kaygı ve öfke duyguları yaşamamaza neden olabilir. Kronik ve yaşamı tehdit eden hastalık yaşayanlarda ölüm kaygı ve korkusu, yalnız kalma, yatağa bağımlı olma ve izalasyon sık görülen ruhsal sorunlar arasındadır.

Hastalık Psikolojisi hastalığa bütüncül yaklaşır, hastayı hastalık ile tanımlamaz, hastayı birey olarak ve çevresi ile birlikte ele alır, Hastalık değil, hasta olan kişi tedavi edilir ilkesinden hareket eder. Hasta merkezli bir yaklaşım sunar.

Hastalık sürecinde yaşanan uyum sorunları, sıkıntı, gerginlik , kaygı ve ruhsal sorunlara yönelik psikolojik danışmanlık ve profesyonel destek için lütfen bizi arayınız.. Yaşam Atölyesi Danışmanlık Merkezi'nden Psikolog Mevlüt ÜLGEN 'e randevu alabilirsiniz. 

Yaşam Atölyesi Danışmanlık Merkezi
Adres: Şair Eşref Bulvarı, Hak Apt. No:51/2 Alsancak-İzmir
Randevu telefonları: 
0 232 463 93 72
0 541 745 95 45

Psikolog Mevlüt Ülgen hastanede görev yaptığı süre boyunca kronik ve yaşamı tehdit eden hastalıklarla çalışma deneyimi olan, bilimsel toplantı ve eğitimlerde görev alan bir deneyimli bir profesyoneldir.