mevlüt ülgen

Mevlüt Ülgen ( Psikolog, Aile Danışmanı ve Eğitimci )
Ege Üniversitesi, Psikoloji Bölümünden mezun oldum. Kurucusu ve ortak  olduğum  merkez ve şirketlerde psikolojik danışmanlık yapmakta kişisel gelişim eğitimleri vermekteyim. 
Ege Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını yürüten Ege Tazelenme Üniversitesi psikoloji bölümü koordinatörlüğünü gönüllü olarak yürütmekte, dersler vermekte, danışmanlık yapmaktayım. 
Ege Geriatri Derneği Genel Sekreterliği , Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmekteyim. 2018-2020  döneminde Türk Psikologlar Derneği İzmir Şube Başkanlığı görevini yürüttüm. 

Meslek kariyerime 1993 yılında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikyatri Servisinde başladım. Aynı hastanede yetişkin, çocuk ve ergenlerle çalıştım. İzmir ‘de palyatif bakım sisteminin kurulmasında ve Palyat İzmir projelerinde yürütücü ve eğitimci olarak görev aldım. Sağlık psikolojisi alanında eğitimler verdim. Hasta ve hasta yakınlarına danışmanlık yaptım. Bir çok STK’nın kuruluşunda yer aldım. Sağlık sektöründe bilimsel organizasyon ve projenin düzenlenmesinde ve yürütülmesinde sorumluluk üstlendim. 

"Kişilerarası İletişim", "Beden Dili", "Stres ve Öfke Yönetimi", “ Zor İnsanla İletişim”, "Etkili Ekip Çalışması" , "Etkili Sunum Hazırlama ve Sunum Yapma", “ Görsel, İşitsel  Materyal Hazırlama", "Çatışma Yönetimi ve Müzakere", "Toplantı Yönetimi", " Zaman Yönetimi","Hastalık Psikolojisi", "Hekim - Hasta İletişimi", “Yaşamın Sonu " ( End of Life ) Kavramı ve Bunun Hastayla Paylaşılması”, Yaşlı Psikolojisi ve Yaşlı Bireyle İletişim”, "Kötü Haber Verme", " Sınav Kaygısı, Aile İçi İletişim" ve “ Motivasyon”, konularında kamu, özel sektör ve STK ‘larda eğitimler vermekte olup, kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen eğitimci eğitimlerinde eğitimci ve koordinatör olarak görev almaktayım.

Sağlık, Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları, Kredi ve Yurtlar Kurumu , Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü kurum ve kuruluşları, üniversiteler, belediyeler, meslek odaları, STK ‘ lar eğitim verdiğim kurum ve kuruluşlar arasındadır.

Eğitim verdiği konular başta olmak üzere mesleki ve kişisel gelişim alanında panel, konferans ve TV programlarında konuşmacı olarak yer almakta, kitap, dergi ve gazetelerde makalelerim bulunmaktadır.

Psikolojinin Tıbbi Uygulamaları Yetki Belgesi ( Sağlık Bakanlığı 2012, Tescil No:1173), Aile Danışmanlığı Sertifikası, ( Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi , Sertifika No: 2019AD35-0024 ) sahibiyim. EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing ) ile Psikolojik Travma Terapisi 1. Ve 2. Düzey Uygulama, Psikologlar İçin  Mindfulness Uygulama Eğitimi,  Bilişsel Davranışçı Açıdan Psikopatoloji ve Tedavi İlkeleri Kursları sertifikası ve uygulama deneyimim bulunmaktadır. 

Minesota Çok yönlü Kişilik Envanteri (MMPI ), Tematik Algı Testi ( TAT ) , Çocuklar İçin Tematik Algı Testi ( CAT ), Wechsler Yetişkinler İçin Zeka Testi (WAIS ), Wechsler Çocuklar İçin Zeka Testi (WISC-R ), Denver Gelişimsel Tarama Envanteri, Nöropsikolojik Testler sertifikasyon programlarıyla uygulama ve değerlendirme eğitimi aldığım, deneyim sahibi olduğum psikometrik ölçe ve değerlendirme araçlarından bazılarıdır.

Sağlık Bakanlığı Hasta Hakalari Sertifikalı eğitimcisi olup, Bakanlık "İletişim Eğitim" projelerinde yer aldım.  Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşları,  üniversiteler ve belediye semt merkezlerinde “Hasta Hakları ve Hasta Sorumlulukları”,” Hasta ne Çalışan Hakları ve Güvenliği”, “Hasta Hakları ve Tıbbi Etik”, “Hasta Mahremiyeti” , “Hasta Hakları ve Aydınlatılmış Onam “  ve "Kötü Haber Verme". konularında eğitimler vermekteyim. 

Bilimsel kongre, sempozyum, çalıştay vb toplantı organizasyonunda düzenleme kurulu üyesi ve konuşmacı olarak sorumluluk aldım.. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü , Palyatif Bakım Projesi (Palyat-İzmir ) eğitim ve örgütlenme komisyonunda yer aldım. Halen danışma komitesinde yer almaktayım. Palyatif Bakım Evde ve Hastanede, Destek Evi , Tıbbi Vasiyet, Palyatif Bakım Değerlendirme Çalışataylarının organizasyonunda görev aldım. Yapılan yayın ve kitaplarda bölüm yazarlığı ve yayın kurulunda bulundum. İzmir İleri Yaş Sempozyumları, Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği ( BUHASDER) kongreleri , 20. Ulusal Psikoloji Kongresi düzenleme kurulu ve konuşmacı olarak yer aldığım projelerdir. Uluslararası Keyifli Yaşalma Fuarı ve Kongresi, Bağımsız Yaşam İçin Engelsiz Konut ve Yaşam Alanları, Çocuk ve Ergenlerde Madde Bağımlılığı Çalıştayları son yıllarda görev ve sorumluluk aldığım bilimsel organizasyonlardır.

S.B. Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği, İzmir Kamu Hastaneleri Birliği Güney Genel Sekreterliği tarafından yürütülen "Yaşlı Dostu Hastane " projesinde eğitimci ve panelist olarak görev üstlendim. İl Sağlık Müdürlüğü  ve  S.B. Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği, İzmir Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği " İletişim Eğitici Eğitimi" projesinde koordinatör ve eğitimci olarak, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Eğitim Görevlileri Eğitici Eğitimi 1,2,3 ve 4,  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ebe ve Hemşire  Eğitici Eğitimi projesinde düzenleme kurulu üyesi ve eğitimci, Sağlık Bakanlığı Palyatif Bakım Hemşireliliği Sertifikasyon programında eğitimci olarak görev yapmaktayım.

Yer aldığım projeler, eğitimler ve çalışmalarla ilgili daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linklere bakmanızı önerir, sağlıklı ve keyifli günler dilerim. Sağlıcakla kalın.