Mevlüt Ülgen

Sosyal hayatın kısıtlanması insan psikolojisini nasıl etkileyecek?
Koronavirüs vakalarında sayının 47’ye çıkmasının ardından sosyal yaşamın sona ermesi ve bununla birlikte yaşanabilecek psikolojik bozukluklara ilişkin konuşan İzmir Psikologlar Derneği’nin eski başkanı Mevlüt Ülgen, enformasyon bombardımanın tehlikesine işaret etti.

TUGAY CAN / İZ GAZETE - Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Türkiye’de de tespit edilen 47 vakanın bulunduğu Koronavirüs sonrası İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ek genelge ile lokanta ruhsatı bulundurmayan toplanma alanlarının süresiz olarak kapatılması yönünde karar alındı.

Kararın ardından; alınması muhtemel bir diğer karar ise karantina. Bu yöntem, koranavirüsün yayılmış olduğu Çin, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde uygulanıyor. Fakat sosyalleşme alanlarının kısıtlanmasının ardından insanların eve hapsolmalarının da birtakım olumsuz yanları bulunuyor.

Sürece dair psikolog Mevlüt Ülgen gazetemizin sorularını yanıtladı.

Alışılmış yaşam tarzının değişmesinin ve günlük rutinin bozulmasının insanlar için stres kaynağı olduğunu aktaran Ülgen, söz konusu kısıtlanmanın iyi anlatılmadığı takdirde insanları önlemleri önemsizleştirme veya abartma gibi sağlıksız uçlara yöneltebileceğini belirtti.

‘ZİHİNSEL VE DUYGUSAL YÜK

17.03.2020 tarihinde İz Gazete de yayınlanan röportaj: https://www.izgazete.net/saglik/sosyal-hayatin-kisitlanmasi-insan-psikolojisini-nasil-etkileyecek-h44969.html